Rewards Complaints Procedure Turkey

Last updated

22 April 2024

Şikâyetleri Nasıl Değerlendiriyoruz

Bu bölüm, şikâyetleri değerlendirme prosedürümüzü ve yanıtımızdan memnun kalmadığınız takdirde ne yapılacağını özetlemektedir.

Teya Hizmetleriyle ilgili bir şikayette bulunmak isterseniz, şikayetinizle ilgili detayları kısaca belirterek ve konu başlığına “Şikayet” ibaresini ekleyerek, Hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresinden rewardshelp@teya.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Şirket içi şikâyet prosedürlerimizin tamamı talep edilmesi halinde tarafınıza iletilebilecektir. Bir şikâyette bulunduğunuz takdirde müşteri hizmetleri personelimiz üç iş günü içerisinde e-posta ile şikâyetinizin alındığını bildirecek ardından inceleme yapılacak ve size şikâyetinizin çözümü konusunda yetkili bir görevliye ulaşımınız (uygun hallerde bir düzeltme teklifi de buna dâhildir) bulunmakla birlikte bir ilk yanıt gönderilecektir.

Bütün şikâyetleri üç iş günü içerisinde çözmeyi amaçlıyoruz ancak istisnai durumlarda daha karmaşık şikâyetlerin araştırılması ve yanıtlanması 30 iş gününe kadar sürebilmektedir. Bu durumlarda, araştırmamızın ilerleyişi hakkında sizi düzenli olarak bilgilendireceğiz.

Yanıtımızdan memnun kalmazsanız, gönderilmiş olan yanıtları da ekleyerek rewardshelp@teya.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Bu e-posta daha sonra doğrudan size e-posta ile yanıt verecek olan Genel Müdürümüze (CEO) veya üst yönetimden ilgili kişiye iletilecektir.

Kanunla belirlenmiş olan süre içerisinde şikâyetinizi sizi memnun edecek şekilde gideremediğimiz takdirde şikâyetinizi, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ihtilafa konu meblağa bağlı olarak, arabuluculuk yoluyla tüketiciler ve şirketler arasındaki ihtilafların çözümüne yardımcı olan size en yakın Tüketici Hakem Heyeti Merkezine veya ikamet adresinizin bulunduğu bölgedeki Tüketici Mahkemesine başvurma hakkına sahip olacaksınız.

Şikâyetiniz özellikle veri korunması ile ilgili ise, lütfen bizimle nasıl iletişime geçeceğiniz hususunda 8. Bölüm Aydınlatma Metnimize bakınız.